
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Non-Compliant |
| Hold Current | 45 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 11 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 170 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.2 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State Current | 16 A |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03874
Ext.Price$1.03874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03874 | $1.03874 |
| 10 | $0.66343 | $6.63430 |
| 25 | $0.57869 | $14.46725 |
| 50 | $0.50477 | $25.23850 |
| 100 | $0.44029 | $44.02900 |
| 300 | $0.37870 | $113.61000 |
| 500 | $0.32573 | $162.86500 |
| 1000 | $0.29144 | $291.44000 |
| 3000 | $0.26076 | $782.28000 |
